Inscrierea la gradinita: conditiile si actele necesare

Pentru a nu avea surprize si pentru a pastra inscrierea la gradinita pentru grupa mica, drept o amintire frumoasa a familiei, trebuie sa stim, ca parinti, ca exista niste criterii de departajare a dosarelor de inscriere. Iata care sunt aceste criterii, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un copil pentru a fi acceptat la gradinita si actele necesare.

Astfel inca de la inceput trebuie precizat ca au prioritate copiii care locuiesc in apropierea gradinitei  vizate si cei care au frati mai mari inscrisi deja acolo.

Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca copilul pentru inscrierea la gradinita de stat sunt:

1. Prescolarul trebuie sa se descurce singur la baie.
  2. Copilul sa nu mai poarte scutece.
  3. Sa aiba 3 ani impliniti. Se pot face si exceptii de la aceasta regula, daca copilul este apropiat de varsta de 3 ani si indeplineste primele doua conditii.

Actele necesare la inscrierea la gradinitele de stat:

• copii dupa buletinele parintilor;
  • adeverinta de la locul de munca parinti;
  • copie si original certificat de nastere copil;
  • sentinta de divort – copie, unde este cazul;
  • certificat deces-copie, unde este cazul.

In afara de actele de mai sus, in prima zi de gradinita va trebui sa aveti de la medicul de familie doua analize: Aviz epidimiologic si Exudat faringian. Atentie! Exudatul faringian este valabil intre 2 si 7 zile, iar unele gradinite cer si examen coproparazitologic si coprobacteriologic. De aceea, este bine sa va interesati daca la gradinita unde este inscris copilul, aveti nevoie si de analizele suplimentare.

Pentru 2017-2018, reinscrierile se fac incepand cu 8 mai 2017, pentru copiii care deja au frecventat gradinita anterior, iar daca este prima data cand copilul merge la gradinita, inscrierile incep cu 22 mai 2017. La gradinite deja sunt afisate la avizier programul si conditiile.

Educatoare empatice va doresc!

Ti-a placut articolul? Recomanda-l si prietenilor!

Aboneaza-te la Newsletter-ul Prescolar .ro si alatura-te celor peste 1.000 de mamici din comunitate!

2 thoughts on “Inscrierea la gradinita: conditiile si actele necesare

• 03/05/2017 at 6:03
    Permalink

Buna! Aveti idee care este perioada de inscriere pentru anul 2017-2018?

Multumesc!

• 03/05/2017 at 6:24
      Permalink

Buna,
      De pe 8 mai incep reinscrierile celor care deja sunt la gradinita, iar de pe 22 mai inscrierile pentru copiii care nu au frecventat gradi pana acum. Cel mai bine este sa mergi la gradinita unde intentionezi sa inscrii copilul pentru ca ar trebui sa aiba deja afisat programul… O adaptare lina la gradi! 🙂

Ai grija! Iata in ce zodii sunt cei mai gelosi tatici!

Descopera in ce zodii sunt cei mai gelosi tatici! Daca esti o mamica singura, te-ai putea orienta si in functie