Inscrierea la gradinita: conditiile si actele necesare

Pentru a nu avea surprize si pentru a pastra inscrierea la gradinita pentru grupa mica, drept o amintire frumoasa a familiei, trebuie sa stim, ca parinti, ca exista niste criterii de departajare a dosarelor de inscriere. Iata care sunt aceste criterii, conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca un copil pentru a fi acceptat la gradinita si actele necesare.

Astfel inca de la inceput trebuie precizat ca au prioritate copiii care locuiesc in apropierea gradinitei  vizate si cei care au frati mai mari inscrisi deja acolo.

Conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca copilul pentru inscrierea la gradinita de stat sunt:

1. Prescolarul trebuie sa se descurce singur la baie.
  2. Copilul sa nu mai poarte scutece.
  3. Sa aiba 3 ani impliniti. Se pot face si exceptii de la aceasta regula, daca copilul este apropiat de varsta de 3 ani si indeplineste primele doua conditii.

Actele necesare la inscrierea la gradinitele de stat:

• copii dupa buletinele parintilor;
  • adeverinta de la locul de munca parinti;
  • copie si original certificat de nastere copil;
  • sentinta de divort – copie, unde este cazul;
  • certificat deces-copie, unde este cazul.

In afara de actele de mai sus, in prima zi de gradinita va trebui sa aveti de la medicul de familie doua analize: Aviz epidimiologic si Exudat faringian. Atentie! Exudatul faringian este valabil intre 2 si 7 zile, iar unele gradinite cer si examen coproparazitologic si coprobacteriologic. De aceea, este bine sa va interesati daca la gradinita unde este inscris copilul, aveti nevoie si de analizele suplimentare.

Pentru 2018-2019, reinscrierile se fac incepand cu 7 mai 2018, pentru copiii care deja au frecventat gradinita anterior, iar daca este prima data cand copilul merge la gradinita, inscrierile incep cu 21 mai 2018. La gradinite deja sunt afisate la avizier programul si conditiile.

Educatoare empatice va doresc!

Citeste si:

Cum ne pregatim copiii cu acomodarea la gradinita

Daca ai fi copilul tau, tie cum ti-ar fi? Adaptarea la gradinita

Ce inseamna o educatoare sau o invatatoare buna

Ti-a placut articolul? Trimite-l si prietenilor!

Aboneaza-te la Newsletter si alatura-te parintilor din comunitate! Primesti pe e-mail ce apare nou pe Prescolar.ro!

Dezabonare | Actualizare date personale

Sunt mamica de doi jucausi, glumeti, tandri, uneori nervosi, Alex si David, casatorita cu Mircea . Ca orice mama care se respecta, "cant" la mai multe instrumente simultan: webdesign / administrare site-uri, blogger si mami full time. Welcome!

8 thoughts on “Inscrierea la gradinita: conditiile si actele necesare

• 03/05/2017 at 6:03
    Permalink

Buna! Aveti idee care este perioada de inscriere pentru anul 2017-2018?

Multumesc!

• 03/05/2017 at 6:24

Buna,
      De pe 8 mai incep reinscrierile celor care deja sunt la gradinita, iar de pe 22 mai inscrierile pentru copiii care nu au frecventat gradi pana acum. Cel mai bine este sa mergi la gradinita unde intentionezi sa inscrii copilul pentru ca ar trebui sa aiba deja afisat programul… O adaptare lina la gradi! 🙂

• 30/04/2018 at 8:19
    Permalink

Bună ziua .Va rog îmi puteți spune dacă pot înscrie copilul la grădiniță în Sibiu noi fiind din vâlcea dar lucram în Sibiu. Nu avem viza de flotant …și nici nu putem face.va rog răspuns urgent

• 02/05/2018 at 8:50
      Permalink

Eu zic ca cel mai bine este sa vorbiti la gradinita la care vreti sa inscrieti copilul. Cu siguranta au prioritate cei care locuiesc in apropiere, insa directorul gradinitei va poate spune pana unde ajung cu criteriile de departajare si daca iau in considerare locatia jobului parintilor.
      Poate mai sunt mamici in aceeasi situatie si va pot spune daca au fost acceptati copiii.

• 07/05/2018 at 18:40
    Permalink

Buna seara, daca eu sunt casnica, si doar sotul munceste, nu imi pot inscrie fetita la gradinita? Multumesc

• 08/05/2018 at 11:47

Sigur că puteți. Este dreptul copilului la educație. Adaptare lina! 🙂

• 22/05/2018 at 22:48
    Permalink

Eu nu lucrez si din pacate sotul momentan nu lucreaza cu un contract in constructii…nu imi pot inscrie copilul la gradinita de stat pt ca nu pot aduce o adeverinta de salariat pentru programul prelungit!si nici la program normal pentru ca au decat 25 de locuri pentru cei cu program prelungit?este posibil ca la o gradinita de stat sa fie locuri doar pentru cei care opteaza pentru program prelungit?

• 31/05/2018 at 6:45
      Permalink

Nu, ar trebui sa primeze dreptul copilului la educatie. Nu ati putea incerca la o alta gradinita din zona, la care poate nu e asa o presiune din cauza numarului mare de inscrieri?

* Trebuie sa bifati casuta

Sunt de acord

Solve : *

Ai grija! Iata in ce zodii sunt cei mai gelosi tatici!

Descopera in ce zodii sunt cei mai gelosi tatici! Daca esti o mamica singura, te-ai putea orienta si in functie